Pohreby

Aké pravidlá majú pohreby podľa spoločenskej etikety

Vhodné oblečenie, kvety, kondolencia a obrad – pohreby (do zeme či kremácia) sa riadia istými spoločenskými pravidlami. Krematórium a ohrebníctvo Ján Molnár dbá na ich prísne dodržiavanie, a to najmä čo sa týka elegantného a decentného oblečenia, výzdoby a v neposlednom rade aj komunikácie. Rešpektujeme smútočné okamihy sprevádzané silnejšími emóciami, a preto všetky náležitosti týkajúce sa pohrebov konzultujeme s pozostalými pred, príp. po pohrebe.

Pohreby

Pohreby – ako sa vyhnúť faux pas

Pohreby sú poslednými rozlúčkami s osobami, s ktorými vás spája istý vzťah. Sú príležitosťou na posledné vzdanie úcty zosnulému. Vzhľadom na charakter smútočnej atmosféry by ste mali dodržiavať niekoľko zásad, vďaka ktorým sa vyhnete faux pas. Na pohreby je zaužívané nosiť čierne oblečenie, akceptovateľná je aj tmavomodrá alebo tmavosivá farba.

Muži by mali prísť oblečení v čiernom obleku a bielej košeli, ženám sú odporúčané čierne šaty alebo čierny kostým (nohavicový či sukňový – avšak pozor na dĺžku sukne, ktorá má byť minimálne po kolená). V prípade detí sa nevyžaduje čierna farba oblečenia. Vhodnými doplnkami sú čierne topánky, pančuchy, kabelka a prípadne aj čierny klobúk či decentný čierny závoj. Na pohreby si môžete vziať aj slnečné okuliare. Avšak nezabúdajte, že vonku sú akceptovateľné, v interiéri však nie.

pohreby podľa spoločenskej etikety

Nezabúdajte na kondolenciu na pohreboch

Pohreby sa neodmysliteľne spájajú s kvetmi. Vence spravidla kupujú bližší príbuzní a kytice vzdialenejšia rodina. Zvyčajne sú kvety doplnené stuhou s krátkym nápisom a uvedením jedinca (resp. rodiny), ktorý kvetinovú kondolenciu priniesol. Zaužívaná je tradícia párneho počtu kvetín. Dnes sú pohreby často doplnené hudobným sprievodom (zaznejú obľúbené piesne nebožtíka) a prejavom. Mal by ho predniesť člen rodiny, kolega či iná blízka osoba, ktorá zosnulého dobre poznala. Pred alebo po pohrebe je žiadaná osobná kondolencia najbližším. Stačí podanie ruky a vyjadrenie sústrasti.

Pre pohreby je akceptovateľná aj písomná kondolencia – pohľadnica alebo list. Je maximálne neslušné pohreby komentovať alebo sa nahlas rozprávať s ostatnými účastníkmi. Ide o prejav neúcty k zomrelému aj k pozostalým. Neprípustné je posudzovanie čohokoľvek, čo súvisí s nebožtíkom, ale aj osobami, ktoré mu prišli vzdať poslednú úctu (oblečenie, účesy, kvety, vence  či dokonca kto plakal/neplakal). Pohreby v žiadnej miere neakceptujú žuvanie žuvačky či konzumáciu jedla počas obradu. Výnimkou je voda.

Pohrebná služba